Roheline Kontor

Saku Vallavalitsus on otsustanud võtta vastutuse oma ökoloogilise jalajälje ja tarbimise eest. Meie eesmärk on luua Saku vallast piirkond, kus nii elanikud, ettevõtted kui kogukonnad väärtustavad neid ümbritsevat keskkonda ning suhtuvad sellesse säästlikult ja heaperemehelikult. Selleks, et mõjutada teisi, peame kõigepealt muutma enda käitumist. Seetõttu oleme võtnud sihiks luua vallamaja kontorist roheline kontor.

 

Keskkonnahoidliku ehk rohelise kontori eesmärk on kontori tegevuse keskkonnamõju pidev jälgimine ja vähendamine, millega kaasneb kulude kokkuhoid, loodusressursside säästev kasutamine, jäätmetekke vähenemine ning töökeskkonna tervislikumaks muutumine. Rohelise kontori kujundamise raames lõime rohelise kontori töömeeskonna, kes esialgu koostasid kontori keskkonnaülevaate ehk hetkeseisundi kaardistamise ning selle põhjal panid kokku keskkonnapoliitika, keskkonnasõbralike kontoritöötajate juhised, tegevuskava ja eesmärgid.

 

Tutvu Saku Vallavalitsuse rohelise kontori raames valminud dokumentidega:

Saku Vallavalitsuse keskkonnapoliitika

Keskkonnahoidliku kontoritöötaja meelespea

Keskkonnahoidliku kontoritöötaja juhend

Keskkonnahoidliku ostmise ja hankimise juhend

Digiprügi vähendamise ja vältimise juhend

Jäätmete liigiti kogumise juhend

______________________________________________________________________________

 

Mida oleme siiani teinud, et kontori keskkonnamõju vähendada?

Saku vallavalitsus kogub liigiti – korjasime kontorilaudade alt ära olmeprügi korvid ning oma jäätmeid saab liigitada köögis. Vallamajas kogume eraldi biojäätmeid, paberit ja kartongi, klaaspakendit, plast-, metall- ja tetrapakendit ning pandipakendit. Lisaks sellele kogume kokku ka vanad patareid, elektroonikajäätmed ja ohtlikud jäätmed.

 

Vallamaja köögis kogume jäätmeid liigiti selgelt märgistatud mahutitesse ning lähedal alati on spikerdamiseks saadaval liigiti kogumise juhend.

 

Oleme võtnud eesmärgiks vähendada kontoris tekkivat jäätmekogust – vallamaja töötajatele on kasutamiseks korduvkasutatavad RingKarbid, et vähendada ühekordset plasti. Soetasime samal eesmärgil 2022. aasta alguses ka valla logoga korduvkasutatavad topsid, mida kasutame enda üritustel ja pakume tasuta kasutamiseks kõigile valla ürituste korraldajatele. Paberikasutuse vähendamiseks on arvutites seadistatud vaikeseadeks kahepoolne printimine ning kätepaberi asemel kasutame käterätirulle.

 

 

Lõunat ostma minnes tuletame vallamaja töötajatele meelde, et nad RingKarbi kaasa võtaksid. Oma maja üritustel kasutame alati korduskasutatavaid valla topse. 

 

Eelistame kodumaist ja kohalikku – meenete soetamisel jälgime, et need oleksid praktilised ja eelistame kohalikku toodangut. Vallamaja rõdul kasvatame ise köögivilju ja maitsetaimi.

 

 

Vallamaja terrassi aed 2022 aasta suvel. Vallamaja terrassil kasvas rukola, verev oblikas, peet, petersell, põõsasbasiilik, ampli- ja kirsstomatid, koriander, till, füüsal (Peruu ja Maasika), piparmünt, sidrunmeliss, kurk (Adam), tüümian, pune, uba (Korona), rõdupaprika, piparrohi, murulauk, redis ja salat.

 

Tulevikus suurendame veelgi vallamaja energiatõhusust, vähendame loodusressursside kasutamist, edendame veelgi liigiti kogumist ja korduvkasutamist, viime läbi keskkonnahoidlikke hankeid, leevendame oma süsinikujalajälge, suurendame töötajate keskkonnateadlikkust ja motiveerime neid keskkonnahoidu panustama ning soodustame tervislikku töökeskkonda. Oma tegevusega soovime olla eeskujuks nii vallavalitsuse allasutustele kui ka teistele Saku valla ettevõtetele.