3.04.23

Tekstiilijäätmete vähendamine

Kas teadsid, et tänapäeval ostavad eurooplased igal aastal 6 miljonit tonni uusi rõivaid ja kodutekstiile, kuid ainult umbes 33% neist tekstiilidest kogutakse peale kasutamist kokku, ülejäänu läheb otse prügilasse või põletamisele. 

Suur osa kogutud tekstiilidest eksporditakse riikidesse väljaspool Euroopat, kus nad heal juhul jõuavad kasutatud asjade turgudele, kuid halvimal juhul sellistesse kohtadesse nagu Tšiili Atacama kõrb, mida on nimetatud ka kiirmoe jääkide prügimäeks.

Atacama kõrb, allikas: Aljazeera 2021

Olles üks saastavamaid tööstusharusid, ülemaailmne moetööstus tootis 2018. aastal hinnanguliselt 4% ülemaailmsetest kasvuhoonegaaside heitkogustest.

_____________________________________________________________________________

 

Saku Vallavalitsus teeb tekstiilijäätmete kaardistamiseks koostööd TEXroad'ga.

TEXroad on digitaalne platvorm, mis kogub reaalajas tekstiilijäätmete andmeid pakkudes ettevõtetele ja avalikule sektorile kasulikku teavet ning statistikat. Tekstiilide ringluse edendamiseks ja turutõrgete maandamiseks on oluline alustada just info liikumise parandamisest ja digitaliseerimisest.

Koostöö tulemina saame ülevaate detailsete andmevoogude abil, millest tekib suurem läbipaistvus tekstiilijäätmete tekitajatest ning jäätmekogustest ning mis annab võimaluse kogumislahenduste kavandamiseks.

_____________________________________________________________________________

Enne uue ostmist

Kuivõrd täna puuduvad lahendused tekstiilijäätmete tõhusaks ringlussevõtuks, siis on tekstiilijäätmete tekkimist võimalik täna ja kohe vähendada teadlikumalt ja vähem tarbides.

Viimaste aastate uuringud on näidanud, et tarbijad hoiavad oma riideid vaid poole kauem kui 20 aastat tagasi, mõned neist viskavad need ära juba mõne kandmise järel. Madalate hindade ja üha lühiajalisemate trendidega julgustab kiirmoetööstus tarbijaid nägema oma rõivaid ühekordselt kasutatavatena.

Kui kasutatud riiete ostmine aitab vähendada uute rõivaste tarbimist, siis juba kapis leiduva eest hoolitsemine ja parandamine aitab vähendada üldist tekstiilitarbimist ning seeläbi saada omast võimalikult palju kasu ja piirata tekstiilijäätmete hulka.

 

Sellelt kaardilt leiad Saku valla õmblustöökodade, kingsepa ja kasutatud riiete poe asukohad ning lisainfo:

Kui soovid ise oma riideid parandada, siis Fashion Revolution on pannud kokku videote seeria, millest leiad kasulikke nippe oma lemmikriiete parandamiseks. 

_____________________________________________________________________________

Upcycling ehk ümbertuunimine

Üks võimalus riideid kauem kasutuses hoida on upcycling ehk ümbertuunimine. Upcycling tähendab eseme, mida sa ei pruugi enam kasutada, muutmist millekski teistsuguseks, andes sellele uue otstarbe, nt. tuunida vana t-särk kandekotiks.

Kuidas kasutada vanu riideid?

  • Majapidamispaberi asemel kasuta puhastamiseks vana tekstiili. Selle asemel, et katkised riided niisama ära visata lõika need tükkideks ja kasuta puhastamiseks. Soovitatav on kasutada puuvillast tekstiili
  • Vanadest T-särkidest saad lihtsasti teha puuviljakotte

Allikas: Trends and Ideas, 2022

  • Tekstiiliribadest saad valmistada ilusaid korduskasutatavaid kaunistusi 

Allikas: Sustainably Chic, 2021

Tekstiili taaskastutusvõimalusi on tegelikult lõpmatult, inspiratsiooni saab ammutada erinevatelt lehekülgedelt, näiteks Pinteresti otsingusõnu sisestades.

Mõned näited on siin:

_____________________________________________________________________________

Kuhu viia asjad, mida enam ise ei kasuta?

Riiete lõppfaasi jõudmisel meie kapis on erinevaid põhjuseid: need ei istu enam, stiil ei meeldi enam või on lihtsalt nii kulunud, et lagunevad laiali. Mida tuleks enne suurt kevadpuhastust arvesse võtta, on nende korduvkasutatavus: kas keegi teine võib neid veel kanda? Või pole nendega enam midagi teha?

Kui sul on riideid, mida sa enam ei kanna, kuid mis on endiselt heas seisukorras, siis selle asemel, et need ära visata, vaheta neid sõprade ja perega, müü maha või anneta uuele eluringile. Sakus võid oma seismajäänud riided tuua taaskasutuspunkti või riidekonteinerisse. Palun too riided, mis on puhtad ja kuivad.

Kasutuskõlblikud riided ja jalanõud saad tuua:

  • Saku taaskasutuspunkti (Üksnurme tee, Saku alevik (Saku Tehno juures)) E-P 10:00-18:00
  • Saku jäätmejaama taaskasutuspunkti (Tiigi tn 15, Saku alevik) K-R 12:00-19:00; L-P 11:00-18:00
  • Saku Selveri juurde Humana riidekonteinerisse (Üksnurme tee 2, Saku alevik)
  • Kiisa jäätmepunkti taaskasutuspunkti (Pargi tn 1, Kiisa alevik) E-P 07:00-22:00

Riided, mis enam kandmiseks ei sobi, too prügisse viskamise asemel jäätmejaama tekstiilikonteinerisse.

  • Saku jäätmejaama tekstiilikonteiner (Tiigi tn 15, Saku alevik) K-R 12:00-19:00; L-P 11:00-18:00

 

Sellelt kaardilt leiad kõik kohad Saku vallas, kuhu oma riideid viia saad:

Toimetaja: KERLI LAUR