31.07.23

Saku valla korduskasutatav tops

 

Topside laenutamine

Korduskasutatavaid topse on võimalik laenutada kõigil nii eraüritustele kui ka avalikele üritustele kasutamiseks.

Laenutamiseks täida vorm SIIN.

 

______________________________________________________________________________

 

Saku valla tops

Saku vald soetas Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusega 2022. aastal korduskasutatavad valla logoga topsid, mida on võimalik kasutada valla avalikel üritustel ühekordsete joogitopside alternatiivina. Korduskasutatavate topside kasutamise süsteem on sarnane pandipakendi süsteemiga – jooki ostes makstakse joogitopsi eest pandiraha ning topsi tervena tagastades makstakse pandiraha tagasi. Niimoodi on võimalik vähendada tuhandete ühekordsete plasttopside teket ja seeläbi muuta Saku valla üritused keskkonnasõbralikumaks.

 

______________________________________________________________________________

 

Saku valla tops ja Ringo

Saku vald teeb alates 2023. aasta algusest koostööd ettevõtte Ringoga, kes pakub korduskasutatavate nõude renditeenust. Osa Saku valla topsidest on hoiul Ringo laos ja neid on võimalik kasutada Ringo tagastus- ja pandisüsteemiga ning kasutada Ringo pesuteenust. Peale selle pakub Ringo ka ürituste korraldajatele pakendite laialijagamise teenust, mis tähendab, et Ringo esindaja suhtleb ja arveldab üritusel kauplejatega ise. Lisaks Saku valla topsidele on võimalik Ringo käest tellida ka teisi korduskasutatavaid sööginõusid ja -riistu. Loe Ringo süsteemist lähemalt SIIT. Saku valla topse saab Ringo laost tellida vaid läbi valla (ankeet lehe alguses).

Ringo süsteemi kasutades rakendub iga kasutatud topsi eest korduskasutamise tasu, mis sisaldab topside pesu ja hoiustamise kulu. Saku valla topsi korduskasutuse tasu on 0,18 eur/tops. Otse vallalt topse laenutades korduskasutuse tasu ei rakendu, aga topsid tuleb sel juhul tagastada juba puhtana.

Nii Ringolt kui ka otse vallalt topse laenutades on kauplejal või ürituse korraldajal valida, kas üritusel jagatakse topse pandiraha eest või mitte. Saku valla topsi panditasu on Ringo süsteemiga 2 eurot/tops. Vallalt laenutades on panditasu kaupleja või ürituse korraldaja otsustada.

Iga kaduma läinud või purunenud topsi eest tuleb laenutajal tasuda Saku Vallavalitsusele tasu 1 eur/tops.

Kui laenutada topse Ringo vahendusel, siis on võimalik valida, kas topsid toob kohale Ringo või minnakse topsidele Tallinnasse Ringo lattu ise järele. Sama kehtib ka tagastades. Transporditasu oleneb laenutatud topside kogusest.

Otse vallalt laenutades antakse topsid tellijale üle üldjuhul Saku vallamajast (Juubelitammede tee 15, Saku alevik) kokkulepitud ajal. 

 

______________________________________________________________________________

 

Topsi andmed

Saku valla topsi maht on 550 ml ehk see mahutab ligikaudu 450 ml toodet. Topsi kõrgus on 14 cm ja diameeter 8 cm. Tops on valmistatud polüpropüleenist ning sobib nii külma kui ka kuuma (tee, kohvi) joogi serveerimiseks. 

 

Küsimustele vastab Saku valla keskkonnaspetsialist Stiina Vard e-post stiina.vard@sakuvald.ee, tel 5474 0111.

Toimetaja: STIINA VARD