27.02.25

Saku valla ettevõtluskeskkond

2023. aastal oli Statistikaameti andmetel Saku vallas üle 2500 registreeritud ettevõtte, millest 1414 on majanduslikult aktiivsed. Joonisel 13 on näidatud ettevõtete jaotus tegevusalade järgi. Suurimad valdkonnad on ehitus (230 ettevõtet), erinevad kutse-, teadusja tehnikaalased tegevused (230 ettevõtet), hulgi- ja jaekaubandus (223 ettevõtet) ning töötlev tööstus (124 ettevõtet), mis kokku moodustavad üle poole aktiivsetest ettevõtetest. Enamus, s.o 94% aktiivsetest ettevõtetest, on kuni 10 töötajaga ettevõtted (1331 ettevõtet), 10–49 töötajaga ettevõtteid on 5% (67 ettevõtet), 50–249 töötajaga 1% (13 ettevõtet) ning 250 ja enama töötajaga on 3 ettevõtet (Saku Õlletehas, Humana Sorteerimiskeskus ja Stoneridge Electronics).

Valla keskmised ja suured ettevõtted (vastavalt 50–249 ja 250+ töötajat) on koondunud eelkõige Tallinna piiril asuvasse Tänassilma tehnoparki ja Saku alevikku. Oluline tööandja on Saku Õlletehas. Põllumajanduslik tegevus on tagasihoidlikum, sest asukoha ja taristu eelised soodustavad pigem teiste tegevusalade arengut. Maavara kaevandamine toimub Tallinna-Saku maardlas erinevates karjäärides – Väike-Kõrnomaa karjääris ja Pääsküla turbamaardlas. Osa Männiku ja Valdeku karjääri aladest on juba korrastatud ja kasutusel uuel otstarbel. 

Saku valla ettevõtjate kaart:

 

Ettevõtlusega alustamine

Ettevõtlusega alustamine on põnev, kuid samas väljakutseid pakkuv protsess, mis nõuab hoolikat planeerimist ja sihikindlust. Eduka ettevõtte loomine algab hea äriidee leidmisest, turu-uuringu läbiviimisest ning selge äriplaani koostamisest. Samuti on oluline mõista juriidilisi ja finantsilisi aspekte, leida sobivad rahastusvõimalused ning arendada tugevat turundusstrateegiat.

Vajalikke koolitusi ja nõustamist saad:

Maakondlike arenduskeskuste võrgustik

SA Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus

Eesti Töötukassa

 

 

Ettevõtlusvaldkonna kontaktiks on arendusspetsialist Hele-Mall Kink (helemall.kink@sakuvald.ee, 5287877).

Toimetaja: KERLI LAUR