2.01.25

Elurikkuseks ehk bioloogiliseks mitmekesisuseks nimetatakse maailma või mingi kindla elupaiga ökosüsteemide (looduskapital), liikide ja geenide mitmekesisust. Inimese heaolu seisukohast on elurikkus hädavajalik, sest see pakub teenuseid, millel püsivad meie majandussüsteemid ja ühiskonnad. See on väga tähtis ka ökosüsteemi teenuste ehk looduse pakutavate teenuste jaoks, näiteks tolmeldamiseks, kliimaregulatsiooniks, kaitseks üleujutuste vastu, mulla viljakuseks ning toidu, kütuse, kiu ja ravimite tootmiseks.

Alates 2000. aastatest on EL võtnud vastu rea bioloogilise mitmekesisuse tegevuskavasid ja strateegiaid, neist viimane on elurikkuse strateegia aastani 2030, mille eesmärk on suunata Euroopa elurikkus 2030. aastaks taas taastumise teele. Strateegia, mis on Euroopa rohelise kokkuleppe osa, sisaldab eesmärke ja kohustusi, mille abil käsitleda bioloogilise mitmekesisuse vähenemise peamisi põhjuseid, nagu

  • muutused maa- ja merekasutuses,
  • loodusvarude liigkasutamine,
  • kliimamuutus,
  • reostus,
  • invasiivsed võõrliigid.

 

eElurikkus on Eesti elurikkuse ehk bioloogilise mitmekesisuse andmeportaal. Selle kaudu tehakse kõigile soovijatele kättesaadavaks Eesti liikide leiud, sh. teaduskogudes ja biopankades talletatud eksemplarid ning proovid, DNA põhised ja inimese poolt tehtud liikide vaatlused, uurimistööde andmed ning muu liikidega seotud info. Eesti looduse andmed leiad eElurikkuse lehelt https://elurikkus.ee/

___________________

 

Aveliina Helm: Kuidas koduõue muru abil elurikkust toetada?

Niitmine - vähem on rohkem. 

Vähem muru niites, mõne aianurga niitmata jättes või lilleniidu loomine aitavad luua erinevatele liikidele elupaiku ja leevendada kuumasaarte mõju. Koduaed ei pea olema golfiväljak ja taimedega saad oma aeda põnevamaks muuta. Kõrgema taimestikuga ala vajab ka vähem hoolt. Kui niidad ala iga kolme nädala tagant jõuavad niitmiste vahel õitsema minna ka tolmeldajate suured lemmikud: valge ristik, käbihein, humallutsern, kassiratas ehk maajalg, nõiahammas, võilill, seanupud. Murulappe võiks niita vaheldumisi, et alati oleks aias õitvaid taimi.

Lilleniidud

Niidud on Eesti kõige elurikkamad ökosüsteemid. Elurikkus on päriselt rikkus. Iga ruutmeeter pakub eluvõimalust sadadele liikidele ja tuhandetele elusisenditele. Ajalooliselt tekkisid niidualad liikide loodusliku leviku toimel aga kaasaja killustatud maastikel ei suuda suurem osa niiduliike enam ise levida ja seetõttu tuleb niidutaimed rajatavatele aladele külvata. Lilleniitu ei pea edaspidi kastma ega väetama ning liigirikaste niitude taimed on pikaealised püsikud.

Loe niitudest lähemalt Nordic Botanical lehelt SIIT.

___________________

Kui loodussõbralik on sind kodukoht?

Tartu Ülikooli välja töötatud rakenduse „Rohemeeter" abil saad teada, kui loodussõbralik on sind ümbritsev maastik ning mida saad ümbruskonna elurikkuse heaks ise ära teha.

___________________

Eesti loodus on meie kõigi hoida. Igaühe loodushoid on iga vabatahtlik ja teadlik tegu, mis aitab kaasa liikide ja nende elupaikade säilimisele. Targad valikud igaühe koduaias, -külas või -linnas on olulised, et hoida meie elurikkust.

Elurikkuse hoidmiseks:

  • Teavita elurikkuse hoidmisest naabritki! Prindi välja silt "Hoian siin elurikkust!" või "Ma ei ole laisk, hoian siin elurikkust!"

  • Õpi tundma liikidele olulisi elupaiku, et osata neid märgata ja hoida.

  • Niida harvem muru! Vähem kasutatavates aia osades eelista suvist heinategu.

  • Kasvata peenras, rõdukastis ja aiaservades rohkelt ja pikalt õitsevaid taimi, need pakuvad toitu mesilastele, kimalastele ja liblikatele.

  • Korja loodusest meie niiduliikide seemneid ning kasvata neid oma aias. Iga ruutmeeter kodumaiste õitsevate lilledega on tükike meie oma loodust.

  • Paigalda aeda lindude pesakaste ja putukahotelle.

  • Elurikkust soosib niitmata aianurk, kõdunev puutüvi, vana kiviaed, lehehunnik, oksakuhil ja sammaldunud kivi

  • Hoia väikseid veesilmasid – lombid, tiigid, kraavid, ojakesed on olulised paljudele liikidele nii elupaigana kui joogikohana.

  • Põõsad ja hekid pakuvad lindudele pesitsus- ja varjepaiku.

  • Kasuta sünteetiliste taimekaitsevahendite asemel looduslikke, nt nõgesevett.

  • Ära sõdi umbrohuga seal, kus see sind ei sega –  naat, võilill, ohakas ning paljud teised tülikaks peetud liigid on tolmeldajatele ja teistele putukatele väga olulised.

Plakat eesti keeles ja vene keeles

Plakat eesti keeles ja vene keeles

 

 

Toimetaja: KERLI LAUR