Osta kasutatud auto targalt

14. aprillist 18. maini korraldavad tarbijakaitseamet, maksu- ja tolliamet ning maanteeamet teavituskampaania osta kasutatud auto targalt.

Kasutatud autode turu korrastamise kampaania toimus esimest korda eelmisel kevadel. Tarbijakaitseameti hinnangul on senise ühistegevuse tulemusena muutunud turul ühest küljest kõik, aga teisest küljest paraku mitte midagi. Ettevõtjate endi sõnul on tarbijad ärganud ning see on loonud ka ettevõtjates arusaama, et korrektse ja põhjaliku teabe esitamisega on võimalik üles ehitada pikaajaline konkurentsieelis. Paraku tegutseb turul jätkuvalt hulk müüjaid, kes varjavad teadlikult sõiduki tausta või manipuleerivad sellega.

Siiski koputab tarbijakaitseamet ka tarbijate südametunnistusele – kasutatud auto ostmisel tuleb arvestada, et see pole enam uus. Seega ei saa eeldada, et autol ei ilmne pärast ostu ühtegi viga, ja tegemist ei pruugi olla tootmisvigadega.

Maanteeamet leiab, et autoostja võiks olla teadlik sõiduki tegelikust ajaloost. Selleks avas amet 2014. aastal e-teeninduse, kus saab kontrollida kõigi Eesti registris olnud sõidukite tehnilisi andmeid ja ajalugu.  E-teenindus on ka turvaline – ostja ja müüja on üheselt tuvastatavad. Ka riigilõiv on e-teeninduses 20 protsenti soodsam kui liiklusregistri büroos.

Maksu- ja tolliamet jätkab pettuste vähendamiseks intensiivset kontrolli. Amet keskendub nüüdsest lisaks viimastel kuudel tähelepanu all olnud vähekasutatud autode kontrollile ka rahva seas aastaid tuntud automüügipiirkondadele, nagu Kadaka tee Tallinnas või Raadi Tartus. Nendes piirkondades võib inimene aktiivset ettevõtlust oma silmaga näha, kuid maksude laekumine seal tegutsevatelt ettevõtetelt on reeglina olematu. Samuti jätkatakse füüsilisest isikutest autokauplejate kontrollimisega.

Kolme ameti soov on anda inimestele head nõu, kuidas kontrollida enne auto ostu auto ajalugu, tehnilist korrasolekut ja auto tegelikku läbisõitu, aga ka seda, kes on auto tegelik müüja. Samuti soovivad ametid juhtida tarbijate tähelepanu võimalikele probleemidele ja suurendada nii ostjate kui ettevõtjate teadlikkust oma õigustest ja kohustustest. Seekordne kampaania on suuresti suunatud venekeelsele elanikkonnale.

Õpetlikud videod:

·         „Kasutatud auto ostmine" (vene keeles)

·         „Kuidas kontrollida kasutatud autot?" (vene keeles)

·         „Auto taustakontroll" (vene keeles)

·         „Kuidas ostja autosse armuma panna?" (vene keeles)

Kasulikke nõuandeid leiad

tarbijakaitseameti Facebooki lehelt