« Tagasi

Sakus alustab koolitõrgetega laste vanemate tugigrupp

21. veebruarist alustab Sakus koolitõrgetega laste vanemate tugigrupp. Liituma on oodatud vanemad, kelle laps tunneb kooliskäimise suhtes suurt vastumeelsust või keeldub üldse kooli minemast. Tugigruppi juhendab vaimse tervise nõustaja ja koolitaja Kairit Lindmäe.

Tugigrupi kohtumised toimuvad Sakus Teaduse 13 kell 18.00-19.30.

Koolitõrkeks nimetatakse lapse otsust kooli mitte minna või tema püsivat vastumeelsust kooliskäimise suhtes. Sellised lapsed puuduvad pidevalt koolist, tulevad ära enne tundide lõppu, lähevad kooli alles pärast intensiivset protesti hommikul või käivad ja püsivad koolis ainult tugeva surve tõttu.

Miks laps ei taha kooli minna?

Koolitõrke põhjuseid on erinevaid. Selleks võivad olla kehvad suhted kaaslastega, raskused õppetöös, vanemate või kooli liiga kõrged ootused, vanemate omavahelised keerulised suhted, aga ka suhtlemisraskused ja depressiivsus. Vastumeelsus võib avalduda igas vanuses. Isegi kui laps on kümme aastat probleemideta koolis käinud, siis üheteistkümnendal võib tal ühel hetkel tõsine tõrge tekkida.   

Keegi ei pea olema üksi

Kui vanem tunneb, et omal jõul koolitõrkega lapsega hakkama ei saa, siis võib abi leida uuest lapsevanemate tugigrupist, mis vallas tegutsema hakkab. Seal on võimalus kohtuda teiste lastevanematega, kellel on sarnased mured ning kogenud spetsialisti juhendamisel saab arutleda oma lapse, tema käitumise ja toimetuleku teemadel. Saab jagada tuge, teadmisi, kogemusi, oskusi ja jõuda koos parimate võimalike lahendusteni. „Tugigrupp ei ole koolitus. Teeme ka teoreetilisi asju, aga peamine mõte on inimeste omavaheline sünergia tekkimine ja kogemuste jagamine. Vanemad näevad, et nad ei ole probleemiga üksi. Kindlasti saab grupist kaasa praktilisi nõuandeid, kuidas rääkida lapsega mina sõnumis ning kuidas suhelda nii, et ta hakkaks oma vajadusi väljendama," sõnab nõustaja. „Gruppi võivad tulla kõik, keda teema kõnetab. Vahet pole, kas laps käib algklassides, põhikoolis või gümnaasiumis. Juhendamisel lähtun osalejate vajadustest – kas nad soovivad rohkem jagada ja teisi kuulata või tahavad saada pigem infot ja õpetusi."

Vajalik on soov lahenduseni jõuda

Lindmäe paneb südamele, et lihtsaid lahendusi ei ole. „Minul ei ole võluvõtit, mis koolitõrkega lapse probleemi hoobilt lahendaks, aga tugigrupp pakub vanematele justkui tööriistakasti, kust vajalik tööriist õigel hetkel välja võtta. Abi vastuvõtmise potentsiaal peab siiski olema igaühes endas. Kui olla avatud meelega ja mitte oodata, et keegi teine mure lahendab, vaid otsida, mida ise saaks olukorra parandamiseks teha ning tegutsema asuda, siis saabuvad ka tulemused."

Nõustaja meelest on tugigrupis võimalus ennast ka kõrvalt vaadata ning mitte olla enda suhtes kriitiline või ennast süüdistada. „Võtame asja nii, et mitte keegi pole tekkinud olukorras süüdi ja püüame süükoormat pigem vähendada. Lepime sellega, et on nagu on ning vaatame, kuidas oleks kõige parem edasi minna."

Tugigrupp hakkab koos käima veebruarist kuni detsembrini kord kuus kolmapäeval. Osalejatel pole kohustust igal korral kohale tulla ning grupiga võivad jooksvalt liituda ka uued tulijad. Osalemine on tasuta!

Tugigrupis osalemiseks registreerige end valla lastekaitsespetsialisti kaudu: annika.saar@sakuvald.ee või 5190 6333

Foto: Pexels