Saku vald sai miljon eurot tänavavalgustuse kaasajastamiseks

Saku vald taotles ja sai Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondilt ligi miljon eurot tänavavalgustuse kaasajastamiseks.

920 191 tuhande euro toetusraha ja valla oma osa, poole miljoni euro eest, vahetatakse LED-lampide vastu välja kõik vanemad kui 20aastased naatrium- ja elavhõbedalampidega valgustid. Saadav rahastus ei ole ette nähtud uutesse kohtadesse valgustuse rajamiseks, vaid vahetusse läheb u kolmandik (861) Saku valla tänavavalgustitest.

Uued valgustid on valgemad, kuid samas säästlikumad. Võrreldes naatriumlambiga kulutab LED-lamp valgustamiseks pea kolm korda vähem energiat ning vastavalt sellele kulub ka raha vähem.

Kui teede ja tänavate äärde tulevad valgustid valgusallika värvustemperatuuriga 4000 kelvinit, siis elamurajoonidesse paigaldatakse soojema tooniga valgusallikad, mille värvustemperatuur jääb 3000 kelvini piiridesse. Projekti lõppedes on 2400st Saku valla tänavavalgustist rohkem kui pooled LED-valgustid.

Lisaks uuendatakse selle projekti käigus ka õhuliinid ja vanad postid, v.a need, mis on Elektrileviga ühiskasutuses. Kõik paljasjuhtme õhuliinid asendatakse kaabelõhuliinidega ning kus võimalik, asendatakse õhuliin maakaabelliiniga. Peale selle et saame valgema valla, muutub ka valgustuse juhtimine mugavamaks – täielikult või osaliselt renoveeritakse u pooled Saku valla 62-st tänavavalgustuse juhtimiskilbist. Renoveeritud juhtimissüsteem võimaldab üle interneti jälgida uute juhtimiskilpide tööd ning lülitada liine sisse ja välja arvuti abil.

Projekti kestvus on kuni kolm aastat, esmalt otsib vald projektijuhti.

Tänavavalgustust soovis uuendada 44 omavalitsust, kes taotlesid Keskkonnainvesteeringute Keskuse II voorust kokku 33,22 miljonit eurot. Jagada oli aga 20 miljonit.