« Tagasi

Turvalisemad ülekäigurajad

Firma Safelight paigaldas kolmele Saku aleviku ülekäigurajale ohutusabisüsteemi, mis hoiatab autojuhti teed ületama hakkavast jalakäijast õigeaegselt vilkuvate tuledega, nii et juhil jääb piisavalt aega kiiruse aeglustamiseks ja peatumiseks. Need ülekäigurajad on Tallinna maanteel mõisapargi müüri juures, Coop poe ees ja Sarapuu tänava ristmikul Saku Tõdva maanteega.
Safelighti süsteem aitab autojuhtidel märgata paremini teed ületama hakkavat jalakäijat. Eriti palju on sellest abi just halva nähtavusega olukordades, näiteks uduse või vihmase ilma korral. Termokaamera tuvastab ülekäigurada ületama hakkava jalakäija ning lülitab ülekäiguraja märgi ümber tööle vilkuvad LED-tuled. Tuled on aktiivsed seni, kuni jalakäija on tee ületanud.
Süsteemi ei saa juriidiliselt võrdsustada valgusfooriga ehk siis see ei anna teed ületavale jalakäijale eesõigust ega kohusta autojuhti peatuma, vaid valguslahendusel on teavitav funktsioon. Liiklusseaduse paragrahv 35 lõige 4 ütleb: Reguleerimata ülekäigurajale lähenedes peab juht sõitma sellise kiirusega, mis on piisavalt väike, et mitte ohustada jalakäijat, kes on astunud või astumas ülekäigurajale. Vajaduse korral peab juht seisma jääma, et võimaldada jalakäijal sõiduteed ületada.
Sarnaseid lahendusi on Safelight paigaldanud Pärnusse, Narva ja Viimsisse.
Otsasõidud jalakäijatele on statistiliselt teine enim aset leidev liiklusõnnetuste liik ja õnnetusjuhtumid toimuvad enamasti reguleerimata ülekäiguradadel.