Saku põhikooli arhitektuurivõistluse tulemused

Saku põhikooli õppe- ja spordihoone ning staadioni ja väliala ehitamise arhitektuurivõistlusele laekus kümme tööd, millest žüriile hindamiseks kvalifitseerus üheksa. Võitjaks valiti Salto Arhitektuuribüroo OÜ tööga TÄPP, autorid Ralf Lõoke, Maarja Kask ja Martin McLean.

Arhitektuurivõistlus korraldati koostöös Eesti Arhitektide Liiduga. Võistlusalale tuli esitada terviklik kontseptsioon ja ruumiline lahendus nii hoonetele, välirajatistele kui ka ümbritsevale välialale koos toimiva logistikaga. Saku uus põhikool planeeritakse kuni 1128 õpilasele ning 110 õpetajale ja personalile.

„Võidutöös on arhitektid leidnud väga julge, huvitava ja eristuva lahenduse, kus spordisaal on peidetud ühe, tervikliku koolihoone sisse ning see on läbi varikatusega ümbritsetud õueala seotud orgaaniliselt promenaadi- ja välispordialadega ehk avaliku ruumiga, et kooli hoonest saaks kogukonna jaoks avatud toimiv keskus nii vormilt kui ka sisult," ütles Saku valla arhitekt Leho Vilu.

Uus koolihoone on projekteeritud optimaalsete rajamiskuludega ja energiasäästlik. Koolikompleksi  juurde tuleb Saku esimene kergejõustikustaadion ning jahutusega jääväljak. Staadion ja välirajatised projekteeritakse multifunktsionaalsetena ning tulevikus on lisaks spordile võimalik seal korraldada kontserte ja vabaõhuüritusi.

Spordisaal on eeskätt õpilaste kasutuses.  Õppetöö välisel ajal hoiaksid maja elavana kogukonna treeningud ning suvel ja ürituste ajal avatud kohvik. Spetsiaalselt on mõeldud jalgratastega liiklejatele.

„Konkursi lähteülesandeks ja eesmärgiks oli, et Sakku tuleks kaasaaegne, kõrgetasemeline, piirkonda sobiv ja rikastav arhitektuurne lahendus ning selle me ka leidsime," ütles Saku vallavanem Marti Rehemaa.

Uue põhikooli avamine on kavandatud 2023. aasta sügisel.

Žürii hindas võistlustöid järgmiselt:
I preemia – TÄPP. Salto Arhitektuuribüroo OÜ. Autorid: Ralf Lõoke, Maarja Kask, Martin McLean.
II preemia – MAASTIK MAJA. Arhitekt Must OÜ. Autorid: Mari Rass, Ott Alver, Alvin Järving, Lill Volmer, kaasa töötas Anete Samelselg.
III preemia– LINNAK. SWECO Projekt AS. Autorid: Sander Paling, Karina Niinepuu, Ahti Kooskora, Romet Virkus.
Ergutuspreemia – SAK. Nikita Atikin OÜ. Autorid: Eva Kedelauk, Kristel Niisuke.
Ergutuspreemia – ÕUEKOOL. Innopolis Insenerid OÜ. Autorid: Ljudmilla Georgijeva, Mae Köömnemägi.

Töid hindas 05.07.2021 toimunud koosolekul žürii koosseisus:

Tanel Ots, Saku Vallavalitsus (esimees)
Tiit Vahenõmm, Saku Vallavolikogu
Merike Sisask, Saku Vallavolikogu
Tõnu Laigu, Eesti Arhitektide Liit - volitatud arhitekt-ekspert, tase 8
Hannes Niineväli - volitatud arhitekt, tase 7
Martin Melioranski - volitatud arhitekt, tase 7
Ursula Sõber - volitatud sisearhitekt, tase 7
Kerttu Kõll – volitatud maastikuarhitekt-ekspert, tase 8

I preemia – TÄPP
Salto Arhitektuuribüroo OÜ. Autorid: Ralf Lõoke, Maarja Kask, Martin McLean.

II preemia – MAASTIK MAJA

III preemia – LINNAK

Ergutuspreemia – SAK
Nikita Atikin OÜ. Autorid: Eva Kedelauk, Kristel Niisuke.

Ergutuspreemia – ÕUEKOOL
Innopolis Insenerid OÜ. Autorid: Ljudmilla Georgijeva, Mae Köömnemägi.

KOOLIBRI

KANJON