Kaks Sakut tegid Jaapani-Eesti suhetes ajalugu

Jaapani Saku linn ja Eesti Saku vald sõlmisid 1. mail sõprussidemete tugevdamise lepingu niinimetatud sister-city lepingu, millega viiakse omavahelised sõprussuhted kõrgemale tasemele. Allkirjastamine toimus Jaapani riigi jaoks märgilise tähtsusega ajaloolisel hetkel – uue keisri ametisse astumise esimesel päeval, Reiwa ajastu alguses.
Tseremoonial rõhutas Eesti suursaadik Jaapanis Väino Reinart, et Saku vallast on kujunenud Eesti ja Jaapani vahelistes suhetes vaieldamatu teenäitaja. Senine sõprussuhe on keskendunud valdavalt Eesti ja Jaapani õpilasvahetusele, mis on esimene taoline õpilasvahetus Jaapani Saku linna ja Euroopa Liidu liikmesriigi vahel. 2016. aastast alates on igal aastal külastanud Jaapani õpilased Saku valda ja Saku õpilased Jaapanit.
Edaspidi laiendatakse tegevusi kultuuri, hariduse ja majanduse valdkondades. Kahe Saku koostöö tulemusena valmistuvad Eesti judokoondis ja Eesti kergejõustikukoondis Saku linnas vastavalt 2019. aasta judo MM-iks ja 2020. aasta suvel toimuvateks Tokyo olümpiamängudeks.
Kuigi esimene sõprusleping kahe Saku vahel kirjutati alla 12 aastat tagasi, 1. mail 2007. aastal, algas sõprus kahe omavalitsuse vahel juba selle sajandi alguses.