Ela kodus!

Aga miks minu üliõpilasest laps peaks olema Saku valda sisse kirjutatud? Ta veedab terve päeva linnas, sõidab koju mööda riigimaanteed ja kasutab ainult pisikest juppi valla valgustatud kergliiklusteest. Aga Tallinna tänavavavalgust ja teid kasutab kogu päeva." Teine vestluspartner sekkub: „Aga minu üliõpilasest poeg ei kirjuta ennast põhimõtteliselt Tallinna, sest ta ei taha toetada selle linnavalitsuse poliitikat, kes tasuta transpordiga valdadest maksumaksjad ära meelitab." Elava vestluse lõunalauas on ärgitatud Saku valla sotsiaalmeedias leviv üleskutse „Ela kodus!" Muuhulgas ärritab üleskutses toodud näide neljast inimesest baaris – söövad-joovad seal terve õhtu, lõpuks on kolm neist sunnitud kinni maksma ka neljanda arve. See neljas sööb ja joob igal õhtul, kuid ei maksa kunagi. Üks vestluspartner tunneb end seepeale lausa solvatuna ja sekkub küsimusega: „Mida Saku vald siis pakub, kui ma ennast siia sisse kirjutan? Kas ette nähtud soodustused ja toetused kaaluvad üles linnas pakutud tasuta sõidu? Ei tea, siia tasub end sisse kirjutada vist ainult siis, kui lapsed on väikesed."
Saku vallavolikogus ja koalitsiooni läbirääkimistel on sageli kõlanud argument, et me ei pea tegema asju nii, nagu tehakse naabervaldades. Päris tihti toetub selline hoiak veendumusele, et Saku vallas elavad üldiselt targad ja vastutustundlikud inimesed ja sellistele ei ole vaja ei lapsehoidjaid ega sunnimeetodeid. Niisugusesse kogukonda on uhke kuuluda. Ilmselt on siin ka põhjus, miks erinevalt paljudest valdadest pole meil tehtud sissekirjutamise kampaaniaid, mille käigus loositakse televiisoreid, maastureid või reisipakette. Teame, et mõnigi kampaaniaga liitunu on hiljem sama kiiresti kadunud – osaleb järgmisel loosimisel naabervallas.
See ei tähenda, et meie valla arenguks ja ülalpidamiseks ei oleks iga maksumaksja panus oluline. Sinu otsusest oleneb, kas ligi 12%, mida sinu tulumaksuga maksustatavast tulust niikuinii maha arvestatakse, laekub meie valla ühiseks hüvanguks, hoiab koolid ja spordirajatised töös, lambid põlemas ja lubab meie elukeskkonda edasi arendada või tehakse neid asju Sinu raha eest mujal.
Küllap on ka Sinu kodutänavas neid, kes hindamatult palju aega ja sageli ka isiklikku raha jätavad külaseltsi, ühisürituste või heategevusliku tööga meie kõigi päeva rikastades, samuti vabatahtliku päästjana või kaitseliitlasena kogukonna turvalisusse panustades. Need inimesed tunned tavaliselt ära kadestamisväärselt säravate silmade järgi ja sa ei kuule neid küsimas, miks mina pean. Igaüks saab oma osa anda. Kui ülalkirjeldatud valikud pole võimalikud, siis hoolitse vähemalt selle eest, et Saku vallas elades laekuks sinu tulumaksuosa kohaliku elu edendamisse. Ära küsi, kas jääd sellega plussi või miinusesse. Kui kirjutad end koju sisse enne aasta lõppu, on sul juba uuel aastal õigus kaasa rääkida, kuidas siin maanurgas tuleks elu korraldada. Veelgi enam, külalistele kaugemalt saad uhkusega rääkida, kuidas sinu koduvallas asjad on.
TANEL OTS
abivallavanem