« Tagasi

1. juulist tasuta sõit noortele ja eakatele

Harjumaal saavad 1. juulist avalike liinide bussidega tasuta sõita vaid noored ja eakad, 20–62aastased peavad ostma pileti. Saku vallas sõidavad avalikest liinidest bussid nr 113 Saku – Vana-Pääsküla //Kiisa, 117 Tallinn – Saku – Tagadi ja 117A Tallinn – Saku.

Ainus soodustus rakendub Harjumaal 30-päeva piletile, mis hakkavad tsoonidest olenevalt maksma 13,50-55,50 eurot. Samuti rakendub soodustus e-piletitele, mis hakkavad maksma 80% sularaha eest ostetud pileti hinnast.

Täiesti tasuta saab 1. juulist avalikel maakonnaliinidel sõita 11 maakonnas. Harjumaa Omavalitsuste Liidu volikogu otsustas aga 20. juuni koosolekul, et ei toeta Harjumaal täielikult tasuta ühistransporti majandus- ja taristuministri määruses välja pakutaval kujul. Samas toetati Põhja-Eesti Ühistranspordikeskuse kava pakkuda tasuta sõitu osadele sõitjagruppidele.

Tasuta sõitu ei toetatud, sest

* läbi on kaalumata tasuta bussitranspordi mõju rongisõidule ja see oleks rongiliikluse suhtes ebaõiglane,

* riik pole teinud uuringuid, kas Harjumaal on tasuta transpordi vastu huvi ja kas inimesed hakkaksid rohkem ühistransporti kasutama,

* see oleks löök maakonna kommertsliinidele, mille osakaal bussiliinide võrgus on 40%. Kui mõni kommertsliin peaks seetõttu suletama, tuleks  astuda  samme  seniste  sõiduvõimaluste säilitamiseks,  sh  leida raha seni tegutsenud kommertsliinide asendamiseks tasuta liinidega,

* tasuta sõitu pakkudes kasvaksid Harjumaa ühistranspordi kogukulud märkimisväärselt. See raha oleks mõistlik investeerida hoopis kiirema, säästlikuma, kvaliteetsema ja tihedama liinivõrguga ühistranspordi arendamiseks.

Saku piirkonna avalike liinide sõiduplaan