« Tagasi

President Alar Karis külastas Saku valda

18. märtsil külastas Saku valda Eesti Vabariigi president Alar Karis. Visiit algas vallamajast, kus president kohtus valla ja Harjumaa Omavalitsuste Liidu juhtidega.

Volikogu ja vallavalitsus andsid ülevaate Saku vallast ja igapäevaelust. Räägiti, millised on Tallinnaga piirneva omavalitsuse mured ja väljakutsed seoses pidevalt suureneva elanike arvuga ning kuidas suudame elukeskkonda arendada nii, et loodus võimalikult hästi säiliks, nt seoses kaevanduste ja Rail Baltica ehitusega.

Samuti tulid jutuks valla panus riigi energiajulgeolekusse ning kuidas riik ja omavalitsus saaksid regulaarselt infot vahetades paremini ühte jalga astuda. Praegu alati nii ei käida. Räägiti ka ühistranspordist ja autostumisest, haridusest ning koostööst teiste omavalitsustega.

Eesti Raamatu Aasta patroon ei jätnud võimalust kasutamata ja astus läbi meie vallaraamatukogust. President tundis huvi, milliseid raamatuid noored loevad ja kas äkki mõni neist ise ka kirjutab, näiteks luuletusi.

Saku Gümnaasiumis tutvustas koolijuht presidendile kooli ennastjuhtiva õppija teekonda ja koostööd erinevate programmidega nagu Kiusamisvaba Kool, VEPA metoodika ja SPIN. Vestlusringis õpetajatega arutati hariduse digihüppe teemadel. Tehisaru kasutamine koolis võib tekitada hirme, aga annab ka võimalusi: saab mitmekesistada õppetööd ja hoida kokku õpetajate tundideks ettevalmistamise aega.

Tõdeti, et tehisaru kasutamine on uus reaalsus ja mõistlik on sellel põhinevaid tööriistu õppida targalt kasutama. Sealjuures muutuvad järjest olulisemaks õpilaste enesejuhtimise, kriitilise mõtlemise, loovuse ja suhtlemisoskuste arendamine.

Küsimustele vastab Eesti Vabariigi president Alar Karis
Mis Teid Sakku tõi?

Saku valda tõi mind huvi selle vastu, kuidas elab ja areneb üks Harjumaa omavalitsus Tallinna külje all. Selline geograafiline lähedus pealinnale tähendab nii võimalusi kui lahendamist vajavaid teemasid.  Sarnaselt teistele kiiresti kasvavatele piirkondadele seisab ka Saku silmitsi ühistranspordi küsimustega. Tallinna suunalised liiklusvood kasvavad, teedevõrk vajab ajakohastamist, rongi- ja bussiliikluse ühendused vajavad arendamist.
Saku Gümnaasium on suuruselt kolmas kool Eestis ning paistab silma ka õpilaste saavutuste ja õpetajate aktiivsusega. Eesti Teadusagentuuri korraldataval õpilasleiutajate riiklikul konkursil pälviti eelmisel aastal parima kooli preemia.
Harjumaa visiidi raames külastasin ka Keila ja Rae valla ettevõtteid, Suursoo Külaseltsi ja Jüri päästekomandot ning Radius Machining tehast, kus juba targaks loodud masinad on ehitatud Eesti IT ettevõtete teadmistega.

Milline on Teie kokkupuude tehisaruga?

Gümnaasiumis rääkisime eri ainete õpetajatega tehisaruga seotud võimalustest ja hirmudest. Kui varem oli tehisaru koolis keelatud, siis nüüd on see lubatud, aga võiks olla ka toetatud. Loodan, et sel sügisel käivituv gümnaasiumitele suunatud haridusprogramm muudab tehisaru kasutuse senisest teadlikumaks ja süsteemsemaks. Olen ise tehisaru rakenduste kasutaja. Pean tähtsaks, et õpime Eestis tehisaru mitte kõige rohkem, vaid kõige targemalt kasutama.

Mis on Teie viimasel ajal loetud lemmikraamat ja miks?

Raamatute kohta võib öelda, et lemmikud muutuvad ajas. Viimatised lugemised on seotud teostega, mida analüüsime koos kirjandusministri Mart Juurega ETV raamatuklubis. Eelmises saates oli selleks Urmas Vadi „Kuu teine pool" ja järgmises saates on Sveta Grigorjeva kolmas luulekogu „Frankenstein".