Jäätmete sortimine
Vastavalt jäätmeseadusele on 1. jaanuarist 2008 keelatud sorteerimata jäätmete ladestamine kõikidesse prügilatesse. Sorteerimata jäätmete toimetamisel prügilasse kohaldatakse kümnekordset saastetasu. Prügi tekitajale tähendab see 2-3 korda suuremat prügiarvet.
Liigiti tuleb koguda:
Paber ja kartong
Mis need on: pappkastid, raamatud, ajalehed, ajakirjad, joonistuspaber (vana tapeet on ehitusjääde!).
Kuidas korraldatud: igal kortermajal peab olema eraldi paberi ja kartongi kogumismahuti. Üksikelamutest ja ridaelamutes võib paberi ja kartongi panna Ragn-Sells AS-ga kokkuleppel kogumismahuti kõrvale.
Kuhu üle anda: tasuta Kiisa jäätmepunkti või Saku jäätmejaama.
NB! Ruumi kokkuhoiuks palun pappkaste tervelt konteinerisse mitte panna, vaid eelnevalt kokku suruda. Küttekoldes ja lõkkes võib põletada ainult puhast (kiletamata) paberit ja kartongi!
Pakendid
Mis need on: plastpakend, metallpakend (nt konservipurgid), klaaspakend, tetrapakend.
Mis nendega teha: viia avalikku pakendi- või klaasimahutisse (mahutite asukohad kodulehel „avalikud kogumismahutid" all). Lisaks kogutakse sega- ja klaaspakend eramajadest tasuta pakendikoti/pakendimahuti teenusega ja kortermajadest pakendimahutitega (võtta ühendust Ragn-Sellsiga telefonil 60 60 439).
Kuhu üle anda: avalikesse pakendimahutitesse, Kiisa jäätmepunkti (tasuta), Saku jäätmejaama (tasuta).
NB! Pakendijäätmete kogumismahutisse on lubatud visata ainult tühjad ja puhtad pakendid. Pakendijäätmete kogumismahutisse võib panna ka puhtad ühekordsed nõud ja topsid.
Tagatisrahaga pakend viia tagasivõtu kohta (kauplus, taarapunkt).
Köögi- ja sööklajäätmed
Mis need on: liha- ja kalajäätmed, köögi- ja puuviljad, pagaritooted ja kondiitritooted, juustud ning muud tahked toidujäätmed. Majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid. Toataimed ja lõikelilled.
Kuidas korraldatud: igal kortermajal peab olema eraldi biolagunevate jäätmete kogumismahuti. Ridaelamutel ja üksikelamutel lubatud kompostida vastavalt JHE* nõuetele oma kinnistu piires või võtta biolagunevate köögi ja sööklajäätmete jaoks eraldi kogumismahuti.
Kuhu üle anda: Saku jäätmejaama (tasuta).
NB! Jäätmete kogumismahutisse ei ole lubatud panna suuri konte, vedelaid toite ja toiduaineid. Köögi- ja sööklajäätmed on potentsiaalselt ohtlikud, sest iseseisev kompostimine nõuab suurt hoolsust ja teadlikkust, mis sobib komposti ja milliselt temperatuuril potentsiaalsed haigustekitajad hävivad. Meieni jõuavad eksootilised puuviljad, mille koored on töödeldud erinevate kemikaalidega. Kui neid kandvad puuvilja-köögivilja koored lagunevad, ei kao kemikaalid kuhugi, vaid kuhjuvad komposti.
Plastid
Mis need on: plastikust tooted, näiteks plastnõud, karbid, kausid, suured plastist esemed.
Kuhu üle anda: Saku jäätmejaama (kuni 0,5 m3 tasuta) või Kiisa jäätmepunkti (tasuta).
NB! Plastist toidukarp jms on pakend.
Biolagunevad aia- ja haljastujäätmed
Mis need on: lehed, hein, taimed.
Mis nendega teha: lubatud komposteerida vastavalt JHE* nõuetele oma kinnistu piires.
Kuhu üle anda: Saku jäätmejaama (kuni 0,6 m3 tasuta), oksad kuni 2 m3 tasuta.
Oksi võtab vastu SLG Energy OÜ (www.slgenergy.eu) Männiku külas Männiku depoo kinnistul. Plats asub Sakust Tallinna poole sõites suunaviitade «Libedarada» ja «Betoonitehas» juurest paremal. Ladestusplats on avatud tööpäeviti kell 9–17. Lisainfo ja transpordi tellimine (tasuline) telefonilt 522 8844.
Oksi võtab vastu ASEN OÜ (www.ecology.ee) aadressil Betooni 30, Tallinn. Lisainfo ja transpordi tellimine (tasuline) on võimalik telefonilt 553 8808.
NB! Aia- ja haljastujäätmete (jm jäätmete) põletamine on keelatud!
Metall
Mis need on: erinevad metallist esemed, nt plekid, vihmaveetorud, redelid, kerised, jalgrattad, kuivatusrestid, aiavõrgud, okastraat, potid, metallnõud ja -purgid ja muud metallist valmistatud tooted.
Kuhu üle anda: vanametalli kokkuostu või Pääsküla jäätmejaama (tasuta).
NB! Metallist konservipurk on pakend.
Klaas
Mis need on: erinevad klaasist esemed, sh lehtklaas, peeglid, klaasist lambikuplid.
Kuhu üle anda: Saku jäätmejaama (kuni 1 m3 tasuta) või Kiisa jäätmepunkti (tasuta).
NB! Klaaspudel on pakend.
Puit
Mis need on: naturaalsed, töötlemata ehitusmaterjalid (lauad, prussid, voodrilauad, põrandalauad jne). Töödeldud puit on värvitud, immutatud, õlitatud või mõnel muul viisil töödeldud puidujääde.
Mis nendega teha: võimalusel taaskasutada.
Kuhu üle anda: Saku jäätmejaama
Töötlemata puidujäätmeid võtab vastu SLG Energy OÜ (www.slgenergy.eu) Männiku külas Männiku depoo kinnistul. Plats asub Sakust Tallinna poole sõites suunaviitade «Libedarada» ja «Betoonitehas» juurest paremal. Ladestusplats on avatud tööpäeviti kell 9–17. Lisainfo ja transpordi tellimine (tasuline) telefonilt 522 8844.
Töötlemata puidujäätmeid võtab vastu ASEN OÜ (www.ecology.ee) aadressil Betooni 30, Tallinn. Lisainfo ja transpordi tellimine (tasuline) on võimalik telefonilt 553 8808.
NB! Küttekoldes ja lõkkes võib põletada ainult töötlemata puitu!
Tekstiil ja rõivad
Mis need on: erinevad riided ja rõivad, majapidamiskangas (linad, rätikud).
Mis nendega teha: kasutuskõlblikud riided viia taaskasutuskeskusesse või üle anda riidemahutitesse (Saku alevikus Saku Selveri juures Tallinna Jäätmekeskuse punane mahuti ja Kiisa alevikus Notsu äri kõrval MTÜ Riidepunkti roheline mahuti).
Kuhu üle anda: Saku jäätmejaama (kuni 0,3 m3 tasuta).
NB! Riidemahutitesse sobivad ainult kasutuskõlblikud riided. Vastu ei võeta katkiseid, niiskusplekkidega, kopitanud, koitanud ja määrdunud esemeid.
Suurjäätmed
Mis need on: vanamööbel, sanitaartehnika (vannid, kraanikausid, wc-potid), kardinapuud, vaibad, madratsid.
Kuidas korraldatud: kokkuleppel Ragn-Sellsiga viiakse prügilepingu olemasolul maja eest ära tasuta.
Kuhu üle anda: Saku jäätmejaama või taaskasutuskeskusesse (kasutuskõlblik mööbel).
NB! Suurjäätmete tasuta äraveoks helistada Ragn-Sellsi numbril 606 0439 või kirjutada tellimus@ragnsells.ee.
Elektroonikajäätmed
Mis need on: külmikud, telerid, pesumasinad, boilerid, tolmuimejad, arvutid, printerid, mikrolaineahjud, röstrid, telefonid jne.
Mis nendega teha: viia kauplusesse (seade ei tohi olla rüüstatud), kust kavatsetakse osta uus samalaadne toode.
Kuhu üle anda: Saku jäätmejaama (ainult komplektsed seadmed) või Kiisa jäätmepunkti (ainult komplektsed seadmed).
Ohtlikud jäätmed
Mis need on: oma omaduste poolsest inimorganismile ja looduskeskkonnale kahjulikud jäätmed, mis nõuavad erikäitlust, nt lahustid, värvid, liimid, ohtlikke aineid sisaldavad pesuvahendid, aegunud ravimid, antibiootikumid, reostunud pakendid, taimekaitsevahendid jne.
Kuhu üle anda: Ravimid viia lähimasse apteeki. Tasuta Kiisa jäätmepunkti (vastu võetakse: värvid, trükivärvid, liimid, vaigud, lahustid, patareid, akud, õli ja rasva, torulambid, reostunud pakendid) või Saku jäätmejaama.
NB! Ohtlikud jäätmed tuleb liigiti koguda ja panna eraldi kogumisvahenditesse, sest ohtlikud jäätmed võivad segunedes põlema süttida või tekitada omavahel reageerides inimesele tõsiseid tervisekahjustusi.
Rehvid
Mis need on: vanarehvid.
Mis nendega teha: viia rehvitöökotta või kauplusesse, kust kavatsetakse osta uus toode.
Kuhu üle anda: Saku jäätmejaama (kuni 8 tk tasuta) või vanarehvi kogumiskohta.
NB! Rehvid peavad olema velgedeta.
Patareid ja akud
Mis need on: vanad akud ja patareid.
Mis nendega teha: viia tagasi müügikohta, nt kauplusesse.
Kuhu üle anda: Saku jäätmejaama (tasuta) või Kiisa jäätmepunkti (tasuta).
Kodus tekkinud jäätmete sorteerimisjuhend (Ragn-Sells AS-i koostatud)
Bioneeri väga põhjalik sorteerimise juhend
Ehitus ja lammutusjäätmete info
Pakendikott
Pakendkoti teenus on mõeldud eramajadele, et muuta igapäevane jäätmete sorteerimine võimalikult mugavaks. Pakendikotti võib panna kõik puhtad pakendid. Kõige olulisem ongi jälgida, et pakendid oleksid puhtad, sest ainult nii saab neid taaskasutada. On ju ilmselge, et jogurtit ja plastikut kokku sulatades head plastmassi ei saa. Kui pakendikott on täis, pole vaja teha muud, kui tõsta see kord kuus värava taha. Pakendikotile võib igaüks muretseda ka jäätmemahuti. Kui pakendikott asub jäätmemahutis, tuleb sellest jäätmevedajale eraldi teada anda või kott ise kokkukogumispäeval sealt välja tõsta. Igale kliendile jäetakse kokkulepitud kohta, näiteks postkasti, uus pakendikott. Edasi liiguvad pakendid sorteerimiskeskusesse, kus need läbivad täiendavad sorteerimise.
Pakendikotiteenus toimib järgmistes piirkondades: Juuliku küla, Jälgimäe küla, Kajamaa küla, Kasemetsa küla, Kiisa alevik, Kirdalu küla, Lokuti küla, Metsanurme küla, Rahula küla, Roobuka küla, Saku alevik, Saue küla, Saustinõmme küla, Tagadi küla, Tänassilma küla, Üksnurme küla.
Pakendite üleandmite korterite ja suvilaühistustes: ühistud saavad tellida pakendijäätmete kogumiseks jäätmemahuti www.tvo.ee lehelt.
Lisainfo www.tvo.ee/pakendikott või www.ragnsells.ee/pakendikott
Tasuta pakendikoti teenus
Pakendijäätmete sorteerimisjuhend
Mis on segaolmejäätmed?
Segaolmejäätmed on jäätmeseaduse mõistes kodumajapidamisjäätmed ning kaubanduses, teeninduses või mujal tekkinud oma koostise ja omaduste poolest samalaadsed jäätmed. Segaolmejäätmed on näiteks määrdunud ja katkised riided, jalanõud, pehmed laste mänguasjad, toidujäätmetena tekkivad suured kondid, toidulisandid ja vitamiinid, kosmeetika, mähkmed, kassiliiv, CD-plaadid, tühjad/katkised pastapliiatsid, hõõgniidiga lambipirnid, jahtunud tuhk jms. – panna oma segaolmejäätmete kogumismahutisse (kokkuleppel võib olla ka naabritega mitme peale) ja anda üle Ragn-Sellsile.